Grip Bitkisel Çözümler

  GRİBE İYİ GELEN ÇAYLAR

  nane-limon-kabugu-ne-ise-yarar-nane-limon-cayi-naneli-limonlu-su-

  GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN BİTKİSEL ÇAYLAR

  Grip, nezle ve soğuk algınlığı kış mevsiminde herkesin kapısını en az bir kez çalmaktadır. Sadece kış mevsimiyle kalmamakta mevsim geçişlerinde de en çok görülen hastalıklar arasındadır.

  Grip, nezle ve soğuk algınlığı için birden çok tedavi yöntemi vardır. Uzman doktorunuza başvurarak bu hastalığı atlatabilirsiniz. Fakat sürekli tekrar eden hastalıklar olduğundan ilaçların da yan etkisinin olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

  Hastalık sürecini daha kolay atlatmak ve rahatlamak için bitkisel yöntemler denenebilir. Grip, nezle ve soğuk algınlığı için bitkisel çaylar, pastiller, karışımlar hastalık öncesi de kullanılarak, hastalıktan korunma yolu olarak tercih edilebilir.

  Grip tedavisinde, bitkisel çaylar doğal takviye olarak kullanılabilir. Grip tedavisinde mutlaka bir uzman doktora görünmeli ve doktorun gerek gördüğü tedaviyi uygulanmalıdır. Bitkisel çaylar; hastalığı kolay atlatmak, hastalık öncesi korunmak ve vücudu rahatlatmak için alternatif olarak düşünülebilir.

  Bilindiği gibi grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar, vücudun bağışıklık sisteminin çöktüğünün göstergesidir. Özellikle kış aylarının başlangıcında ve mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler alınmalıdır.

  Bağışıklık sistemini güçlendirici aynı zamanda grip, nezle ve soğuk algınlığına iyi gelecek, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bitkisel çay tariflerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  GRİBE İYİ GELEN ÇAYLAR

  Nane Limon Kabuğu Çayı

  Nane ve limon kabuğu bir tutam zencefil… diye şarkımız bile var.  Nane, limonun faydalarını teker teker saymakla bitmezken, birlikte yapılan çayın da her derde deva olduğunu unutmamak lazım.

  Malzemeler

  • 1 adet limon kabuğu
  • 1 adet limon
  • 10 adet taze nane yaprağı
  • Taze zencefil ( 1 yemek kaşığı kadar rendelenmiş)
  • 1 yemek kaşığı bal
  • Temiz su

  Hazırlanışı

  Limonun kabuğunu (beyaz kısımlarını almadan) bıçak yardımıyla soyun, suyunu sıkın. Nane yapraklarını küçük parçalara ayırın. Taze zencefili 1 yemek kaşığı olacak kadar rendeleyin ( taze zencefil yoksa 1 tatlı kaşığı toz zencefil ilave edebilirsiniz). Porselen demliğe 3 su bardağı temiz su ilave edin. Ardından limon kabuklarını, limon suyunu, rendelenmiş zencefili, naneyi ilave edin ve bir taşım kaynatın. Kaynadıktan sonra 10 dakika bekleyip süzgeç yardımıyla bardaklara boşaltın. Bardaklara 1 er yemek kaşığı bal ilave ederek içebilirsiniz. Afiyet, şifa olsun…

  Gribe Karşı Koyan Çay

  Ihlamur, grip, nezle soğuk algınlığı için eskilerden bu yana tüketilen şifa dağıtan bitkilerdendir. Özellikle kış aylarında hepimizin evinde bulunan ıhlamur ile doğal antibiyotik içeren, vücudu rahatlatıcı bir çay tarifi öneriyoruz.

  Malzemeler

  • Bir tutam kurutulmuş ıhlamur
  • 5-6 dilim taze zencefil ( taze zencefil yoksa 1 tatlı kaşığı toz zencefil )
  • 4-5 adet karanfil
  • 2 adet çubuk tarçın
  • Temiz su

  Hazırlanışı

  Kuru malzemeleri demliğe koyun, üzerine 4-5 su bardağı kaynamış suyu ilave edip demliğin kapağını kapatın. 10-15 dakika demlenmesi için bekleyin. Demlendikten sonra bardaklara servis yapın. İçerisine bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

  Sütlü Adaçayı

  Adaçayı, kış aylarında tüketilen vücudu dinlendiricini güçlendirici, ağrı kesici etkiye sahip bir bitkidir. Yüksek miktarda kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir içerir. Tam bir A vitamini deposu olarak bilinir. Adaçayı ile hazırlanan çay;  grip, nezle ve soğuk algınlığının yanı sıra öksürük kesici, iltihap sökücü olarak da tüketilebilir.

  Malzemeler

  • 1 su bardağı süt
  • 10-15 gr kurutulmuş adaçayı

  Hazırlanışı

  1 su bardağı sütü cezvede iyice kaynatın.  İçine 10-15 gr adaçayı ufalayın. Üzerini kapatarak 10 dakika demlemeye bırakın. Demlendikten sonra süzüp tüketebilirsiniz. Günde 2-3 defa içerek grip, nezle ve soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı koruma sağlayabilirsiniz.

  Grip, Soğuk Algınlığı Çayı

  İçerisinde bulunan hatmi çiçeği ile bağışıklık güçlendirici, iltihap sökücü ve gribal enfeksiyona  birebir şifa olacak bir başka tarifimizi paylaşıyoruz sizlerle, afiyet şifa olsun efendim…

  Malzemeler

  • Bir tutam hatmi çiçeği
  • İki dilim taze zencefil
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1-2 adet karanfil
  • 4-5 dilim limon
  • 1 tatlı kaşığı  bal
  • 3-4 su bardağı temiz su

  Hazırlanışı

  Bir demliğe 3-4 su bardağı suyu koyun. İçerisine;  zencefil, çubuk tarçın, karanfil, limon dilimlerini koyup bir taşım kaynatın. Altını kapatıp hatmi çiçeğini ilave edip demlenmeye bırakın. 5-10 dakika demlendikten sonra bardaklara koyup servis yapın. İçerisine bal ilave edip tatlandırabilirsiniz. Afiyet şifa olsun…

  Verilen öneri ve tariflerin mutlaka kontrollü tüketilmesi gerekir. Herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan, hamile veya bitkilere alerjik durumu söz konusu olabilecek kişiler, doktorlarına danışmadan tüketmemelidir. Olası nedenlere karşı tüketmeden önce mutlaka doktorunuzdan görüş alınız.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir