Grip

  Grip Nedir?

  grip-nedir-

  Grip Nedir?

  Kış günlerinin en azılı düşmanlarından biri olan grip  “influenza” virüsü neden olmaktadır. Solunum yollarında baş gösteren bu hastalık genelikle kış aylarında toplumun neredeyse hepsini uğramaktadır. Bulaştığı kesim olarak küçükten büyüğe her yaş grubunda görülmektedir. Grip ilk belirtileri kırgınlık, sürekli veseri hapşurma, burun yollarında akıntı gibi basit fark edilebilir belirtilere sahiptir.

  Grip nedir?

   Genelikle soguk havalarda vucut direnci düşükolan insanlarda bu virüs kendini güçlendirip daha sonra saglıklı insanlara bulaşmaktadır.

  GRİP TEDAVİSİ?

  Grip ile ilgili bilinen en büyük yanılgı “soguk algınlıgı” ile karıştırılmasıdır. Birbirine çok benzer belirtileri olmasına rağmen soguk algınlığında “ateş ” yokken grip olan birinde ateşlenme, bogazda ve nefes yollarında kuruluk, burun yollarında oluşan kuruluktan dolayı burunda ufak kanamalar, aşırı derecede kırgınlık (kas ve eklemlerde hissedilen agrılar), baş agrısı gibi bir çok belirtisi vardır.

  grip nedir-
  grip nedir-

  Grip halk arasında basit bir hastalık olarak görülse de kronik hastalığı olan yaşlılarda ( şeker, kalp ve diren cisteyen hastalıkları) olan insanlarda ölümle sonuçlanan vakalar görülmektedir. Özellikle yaşlılar,çocuklar ve kronik hastalığı olan bireyler grip olmamak için kendilerine çok iyi bakmalılardır.

  Grip’ indünyada yarattığı etkiyi inceleyecek olursak WHO(word health organization-dünya sağlık örgütü) açıklamalarına göre dünya üzerinde 200.000 ile-550000 arasında grip hastalığı yüzünden ölmektedir. Grip salgınına dünya üzerinde yaklaşık olarak dünya nufusunun %15 i yakalanmaktadır.

  Grip virüsünün belirtilerini inceleyecek olursak

  • -Ateş
  • -Burunakıntısı
  • -Solumyollarında kuruluk
  • -Kırgınlık-Halsizlik-Büyükeklem agrıları
  • -Titremenöbetleri
  • -İshal vekusma
  • -SogukTerleme

  Grip Nasıl Bulaşır?

  influenza” adı verilen virüs kişilerin üst solunum yollarına bulaşarak burada kendini güçlendirerek hasta etmektedir. Hasta olan kişide ilk olarak seri hapşırmalar,kuru öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Toplum bu belirtilere çok alışık olduğu için hasta olabileceğini kestirmektedir.

  Bu virüs çok bulaşıcı olmasından dolayı insanların çok olduğu yerlerde bulaşma olasığı çok yüksektir. İşyerlerimizde,okulda,kreşte,üniversitede,toplu taşıma araçlarında,toplantılarda, mitinglerde ve insan topluluğunun olduğu her yerde çok kısa sürede kişilere nüfus etmektedir.

  grip-bulasmasi-
  grip-bulasmasi-

  Aynı ortamda bulunduğumuz ve grip olduğunu bildiğimiz kişilerin bardaklarını,havlularını, ortak olan tüm eşyaları kullanmamalıyız. Sularından içmemeliyiz. Mümkünse çocuklar için kullanılan biberon,emzikgibi günlük kullanılan eşyaları kaynatarak kullanmalıyız.

  Vucut direnci düşük olan kişilerde kolayca görülebilen grip,bu kişilerden başkalarına hapşırık,öksürme gibi tükürük salgısının dışarı çıkması sonucu sağlıklı insanlara bulaşmaktadır. Bunlarda maruz kalmasak bile solunan havadan bile geçebilen bu hastalığın bulaşıcılığı muazzamdır.

  Grip virüsü bulaşan hastada belirtiler 1 ile 3 gün arasında görülmektedir. Çok hızlı şekilde belirtileri ortaya çıkmaktadır. Halsizlik,kırgınlık,hapşuruk,ökrüsük gibi belirtileri 1-3 gün arasında görülmektedir.

  İlaç kullanımında 3-4 gün içerisinde geçen grip hastalıgı ilaç kullanılmadığı taktirde 7 gün içerisinde geçmektedir. Tabi yaşlılarda,çocuklarda ve kronik hastalığı olanlarda bu süre uzamaktadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  One thought on “Grip Nedir?