Grip Tedavisi

  Grip Tedavisi?

  grip-tedavisi-min

  Grip Tedavisi?

  Grip influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu hastalıktır. Bu hastalık ile çok bulaşıcı olmakla birlikte kısa zamanda etkilerini göstermektedir. Ateşlenme,Halsizlik,Kırgınlık ve bulantı, kuru öksürük,titreme gibi  berlitileri vardır. Grip halk arasında basit bir hastalık gibi gözükse de ve soguk algınlığı ile karıştırılsa da ikisi birbirinden çok farklıdır. Geçmeyen bulantılar,kusmalar,şiddetli agrılar var ise kesinlikle beklenmeden bir hekime başvurulmalıdır. Türk hekimlerinin onayı olmadan ilaç kullanımı yapılmamalıdır.Hastalık belirtileri birbirine çok yakın olabiliyor.

  Grip Hastalığının belirtileri

  • -Ateşlenme
  • -Bulantı
  • Baş agrısı
  • Halsizlik,kırgınlık,kas agrıları
  • Kusma
  • Kuru öksülük
  • Üst solunum yollarında kuruluk
  • Burun akıntısı, seri hapşurma
  • İstisna olsada ishal

  Grip ile SogukAlgınlığı Arasındaki Farklar Nedir?

  Belirtiler Grip Soguk Algınlıgı
  Yüksek ateş Yüksek Ateş Görülür Ateşlenme Olmaz
  Kas ve Ekrem Agrıları Hastalık boyunca görülür Bazen
  Burun tıkanması Nadiren Görülür
  Halsizlik Nadiren Görülür
  Bogaz agrısı Nadiren Görülür
  Hastalık seyri Zatüre ve bronşit olunabilir Kulak agrısı ve sinüzit

  Grip ve soguk algılıngı bilindiği üzre üst solunum yolları hastalıgı olsada grip, soguk algınlıgına göre daha agır geçmektedir. Çünkü gripte akcigere kadar hastalık nüfuz edebilir ve etkileri görülebilir. Soguk algınlıgında ise üst solunum yollarında tahriş ve belirtileri sık görülür. Gripte görülen kas ve eklem agrıları soguk algınlıgına göre çok daha şiddetlidir.

  Grip bulaştıgı kişide yaklaşık olarak 2 -4 gün arasında bulaşıcı olabilecek kadar güçlenmektedir. Tamamen iyileşme 7-10 gün arasında sürmektedir. İlaç tedavisi ile bu süre biraz daha kısaltılabilir. Hastalığın en yogun dönemi ilk 24 saattir. Bu dönemde kişi iyi korunmalı ve beslenmesine dikkat etmelidir.

   

  Grip TEDAVİSİ

  Grip tedavisi için birçok yöntem mevcuttur. Hastalığın yayılma ve güçlenme evresi olan ilk 48 saat içerisinde alınan grip ilaçları çok etkili olmaktadır. Türk hekimlerine danışmadan kesinlikle bir ilaç kullanımına başlanmamalıdır. İnternet veya başka kaynaklardan öğrendiğiniz ilaçlar hekim onayı olmadan kullanılması geri dönüşü olmayan tahribata neden olabilir. Grip tedavisinde çok etkili olan ilaç gruplarından biriside anti-viral-ilaçlardır.

  Grip hastalığı kişiye bulaştıktan ilaç kullanımı ilk 48 saat içerisinde başlarsa tesiri çok daha fazla olur. İlaçlar grip tedavisi sürecisi kısaltır. Çok kısa sürede hastalığı gecirme gibi bir etkisi yoktur.Hastalık döneminde görülen kuru öksürükler için bol su tüketimi ve öksürük şurubu alımı hastayı çok rahatlatmaktadır.

  Çocuklarda görülen grip hastalığı için daha dikkatli olunmalıdır. Çünkü grip yaşlı ve çocuklarda daha çok etkisini göstermektedir. 4 yaş ve altı çocuklar için doktor onayı olmadan KESİNLİKLE ilaç kullanılmamalıdır. Grip yeni doğan bebeklerde çok tehlikeli olabilir bu yüzden hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

  Grip solunum yolu hastalıgı olduğu için hastalık döneminde sigara ve türevleri gibi insanın nefesini daraltacak şeylerde uzak durulmalıdır. Kafein, çay, kola gibi içeçeceklerin minumum seviyede tüketilmesi önerilmektedir.

  Grip tedavisi boyuncu BOL SU TÜKETMEK hastayı muazzam şekilde rahatlatmaktadır. Hastalık boyunca iştahınız olmaya bilir ama beyaz prinç ve et suyu tüketilebilecegi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  One thought on “Grip Tedavisi?

  1. Grip tedavisinde kullanılan en etkili yol hangisidir?
   Grip tedavisi kaç günde geçer? şimdiden teşekkür ederim